50–LECIE RZESZOWSKIEGO OKRĘGOWEGO ZWIĄZKU ŻEGLARSKIEGO

Kilkaset osób uczestniczyło w uroczystościach zorganizowanych w obchodach 50. rocznicy utworzenia Rzeszowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego.<--break->
Na Gali w dniu  19.11.2016 r.  pod patronatem Prezydenta  Miasta Rzeszowa Tadeusza Ferenca, w auli Wydziału Wychowania Fizycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego, spotkało się kilka pokoleń żeglarzy związanych z historią i współczesną działalnością ROZŻ.
Galę otworzył zespół KLANG  szantowym nastrojem, co uświetniło całość imprezy, po czym Sławek Gołąb złożył gratulacje z okazji 50 - lecia ROZŻ.
Zebranych gości powitała prezes ROZŻ Wanda Jędrusiak. W swym przemówieniu przypomniała najważniejsze daty z dziejów związku. Podkreśliła rolę działaczy, którzy nie szczędząc swojego prywatnego czasu, przez pół wieku przyczyniali się do rozwoju rzeszowskiego żeglarstwa. Wielu      z nich już odeszło na wieczną wachtę. Ich pamięć zebrani uczcili minutą ciszy.
Miło było gościć na gali Annę Sądecką, Ewę Dwornikowską i Barbarę Machniak.

Dzięki ciężkiej pracy właśnie instruktorów związanych z ROZŻ tysiące osób zdobywało stopnie żeglarskie na rzeszowskim zalewie i Jeziorze Solińskim. Zaszczepiona miłość do żagli powodowała, że teraz żeglują po najdalszych morzach i oceanach. Jednak zawsze z sentymentem wspominają swoje początki na omegach, kadetach, optimistach. Na kursy przyprowadzają teraz swoje dzieci.  I to właśnie jest najwyższym osiągnięciem działaczy  z logo ROZŻ.

Wśród osób, które zaszczyciły swoją obecnością spotkanie był Wiesław Kaczmarek, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego. Gratulując żeglarzom z Rzeszowa osiągnięć i pół wieku działalności,  podkreślił edukacyjną i wychowawczą rolę żeglarstwa kształtującą postawy życiowe, umiejętności podejmowania decyzji, radzenia sobie z problemami. Przypomniał, że rzeszowski związek jako jeden z nielicznych w Polsce jest właścicielem jachtu morskiego.
Prezes Wiesław Karczmarek wręczył prezes Wandzie Jędrusiak pamiątkowy puchar i odznaczył 5 działaczy złotymi odznakami „Zasłużony Działacz Żeglarstwa Polskiego” przyznawanymi przez PZŻ.
List gratulacyjny od Prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca z okazji 50 – lecia ROZŻ odczytała Aneta Radaczyńska Dyrektor Wydział Kultury, Sportu i Turystyki UM Rzeszów.
Osiągnięć rzeszowskim żeglarzom gratulował prezes Zespołu Elektrowni Wodnych Solina - Myczkowce Krzysztof Majcher zapewniając o przychylności władz spółki   i  pozytywnej atmosferze dla rozwoju jachtingu na Jeziorze Solińskim.
Życzenia dalszego rozwoju życzył prezes Podkarpackiej Federacji Sportu Mateusz Błachowicz, a także przedstawiciele władz uczelnianych, Wojciech Czarny Dziekan Wydziału Wychowania Fizycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego, Emil Zadarko Prezes AZS UR , Franciszek Gorczyca Prezes Klubu Uczelnianego AZS Politechniki Rzeszowskiej  a także Wiceprezes Przemyskiego OZŻ   Stanisław Dorosz.
Gratulacje złożył  również Jerzy Durejko, prezes Stowarzyszenia Hals i Warszawsko – Mazowieckiego OZŻ oraz Zbigniew Sokół Honorowy prezes ROZŻ, który do 2005 roku przez 25 lat pełnił funkcje prezesa związku, wystąpił w imieniu prezesa KOZŻ jak  i własnym. Na ręce prezes Wandy Jędrusiak Zbigniew Gibała przekazał puchar przechodni dla zwycięzcy regat  „Żagle o Świcie” na J. Solińskim.

W imieniu Zarządu ROZŻ Agata Glac, Ryszard Prawdziuk i Bogdan Bednarz  dziękując, wręczyli  Wandzie Jędrusiak medal w charakterystycznej oprawie i kosz z 50 różami.

W trakcie tej podniosłej uroczystości uczestnikom wręczono 120 pamiątkowych medali wybitych z okazji 50-lecia Rzeszowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego. Każdy z zaproszonych gości otrzymał pamiątkową odznakę ROZŻ i płytę CD przedstawiającą historię ROZŻ, najważniejsze wydarzenia, archiwalne zdjęcia, publikacje prasowe, a także prace magisterskie związane  z rzeszowskim i podkarpackim żeglarstwem, rejsami na „Rzeszowiaku”.
Działacze uhonorowani zostali odznaczeniami resortowymi i związkowymi  oraz okolicznościowymi statuetkami ( lista odznaczonych).
Na koniec Ryszard Mrzygłód wręczył na pamiątkę, wykonane własnoręcznie kotwiczki, uczestnikom rejsu morskiego 50-lecia Jachtem RZESZOWIAK - Wandzie Jędrusiak, Zbigniewowi Sokółowi, Marianowi Wiluszowi, Ryszardowi Mieszkowi, Jerzemu Leniartowi.
Galę medialnie poprowadził Jerzy Kulasa.
Spotkanie przy kawie po oficjalnej uroczystości w auli Uniwersytetu Rzeszowskiego było również okazją do wspomnień związanych z budową bazy ROZŻ na Wyspie Energetyka  w Polańczyku, remontów jachtów w pomieszczeniach przy ul. Piłsudskiego (d. Lenina),  o regatach nocnych  i tych rozgrywanych na zalewie rzeszowskim. Nie mogło oczywiście zabraknąć wspomnień  o ludziach, którzy będąc członkami zarządów związku, zasłużyli się w dziejach ROZŻ. Każdy z nich dzięki swojemu zaangażowaniu  i pracy społecznej ma swoją kartę w historii ROZŻ.

Wieczorem żeglarze spotkali się w sali Rzeszowskiego Domu Kultury przy ul. Staromiejskiej na wspaniałym bankiecie kończącym obchody 50-lecia ROZŻ.
Zabawa trwała aż do świtu. 

Dla przypomnienia cykl imprez związanych z 50-leciem Rzeszowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego:

22.01.2016 - XXX Bal Żeglarza
14-20.05.2016 - Rejs morski 50-lecia
25.06.2016 - Piknik nad Wisłokiem
21.08.2016 - Rejs / Regaty - J. Solińskie
10-11.09.2016 - Regaty 50-lecia - J. Solińskie
19.11.2016 - Uroczysta Gala 50-lecia,
które mogliśmy zrealizować dzięki pomocy i wsparciu:  Tadeusza Ferenca Prezydenta Miasta Rzeszowa, Marzeny Furtak—Żebrackiej Dyrektor Wydziału Promocji i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Rzeszowa, Wojciecha Czarnego Dziekana Wydziału Wychowania Fizycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego, Zbigniewowa Chmielewskiego,  Macieja Radkowskiego DECOR Krosno,  Zespołu KLANG, Marioli Cieśli Dyrektor Rzeszowskiego Domu Kultury.

 

Wszystkim, którzy pomogli nam w ich przygotowaniu i organizacji, serdecznie dziękujemy!